Kulatý stůl věnovaný důstojné mzdě

IMG 9897 1Ekumenická akademie, ve spolupráci s Fridrich Ebert Stiftung a Clean Clothes Česká republika, uspořádala 15. listopadu v Goethe Institutu kulatý stůl věnovaný důstojné mzdě. Akce se zúčastnili zástupci neziskového sektoru, odborů a státní správy.
Kulatý stůj byl rozdělen do tří tematických částí, v nichž byl vždy po přednesení příspěvků dán prostor pro diskusi účastníků. První část byla věnována kampaním za vyšší mzdy. S příspěvky zde vystoupili zástupci Českomoravské konfederace odborových svazů a Českomoravského odborového svazu pracovníků školství. V následné diskusi se účastníci shodli, že výzkumy popírají tezi zaměstnavatelů, že zvýšení minimální mzdy ohrožuje konkurenceschopnost firem.IMG 9889 1Ve druhém bloku se účastníci věnovali problematice chudoby a zadluženosti v České republice. Statistické údaje uvádějí, že z celkového počtu důchodců pobírá nižší důchod než je stanovená minimální mzda 22 % seniorů,  přičemž v roce 2015 mělo 42 % nových důchodců vyměřený nižší důchod než byla minimální mzda v daném roce. Diskutující se shodli, že tato čísla jsou alarmující.
V závěrečné části se přítomní zamysleli nad konceptem důstojné mzdy – living wage. Tento koncept předpokládá, že lidé mají brát takovou mzdu, aby byly naplněny jejich standardní nároky na život. Koncept vychází z teze, že lidé mají mít zajištěno solidní bydlení a dostatek prostředků na uspokojení sociálních, ekonomických a kulturních potřeb včetně potřeb dětí.
Zástupci Svazu Nové odbory, kteří se kulatého stolu zúčastnili, považují setkání, na kterých dochází k interakci a propojování subjektů širokého společenského spektra, za velmi přínosné, protože dávají prostor pro vznik budoucích platforem spolupráce.