DŮCHODY V OHROŽENÍ

eduardo barrios P5c4cgJgg3g unsplashV posledních dnech a týdnech rezonuje médii i celou společností řada změn týkajících se důchodců a důchodů jako takových. A to nejen u nás, ale shodou okolností i ve Francii.

Vládní podraz na současné důchodce snížením mimořádné valorizace důchodů k červnu tohoto roku, je pouze ukázkou arogance a neschopnosti vlády vést s občany dialog, fungovat transparentně a předvídatelně. Zatímco vloni měli dostatek času vše připravit a s ohledem na vysokou inflaci navrhnout změnu zákona, nechali vše na tento rok (po prezidentských volbách) a nyní změny prosadili doslova násilím, bez diskuze jak s politickou opozicí, tak i bez veřejnosti.

Současně s tím, začala vláda vypouštět informace o tom, že je potřeba zvýšit věk pro odchod do starobního důchodu. Jde o tzv. balonky, kdy zkouší co lidé ještě nechá v klidu, a co už lidi vyžene do ulic. Třeba jako ve zminěné Francii. Ovšem s ohledem na to jak jsou naši občané aktivní, se žádné masové protesty, barikády či snad hořící ulice nedají čekat. A právě proto si především hlavní duo Jurečka/Stanjura může navrhovat co chce.

To, že by se mohl, či spíše měl penzijní systém "opravit" je jasné už dlouhá léta a stejnou dobu se o tom pouze mluví. Nyní se tedy sice začíná kolem důchodů něco dít, ale je špatně. Pouhé lepení děr. Nikdo prozatím nepřišel se sociálně spravedlivým důchodem, který by reflektoval především délku a výši zapojení se do systému sociálního pojištění. Není asi úplně normální, že člověk, který celý život pracuje bude muset díky posunutí věku odchodu do důchodu strávit v práci až 50 let. Jsme přesvědčeni, že zohlednit by se měl typ zaměstnání, délka započtených let sociálního pojištění a výše příspěvku do systému (zásluhovost). Tedy, nikoliv věk.

Co se týče zdrojů, tak jelikož máme průběžný systém, je nasnadě, že nejlepší je zajistit, aby bylo dost pracujícíh osob, kteří do systému přispívají. To je směr, kterým se má stát vydat a dělat pro to všechno. Podpora rodin, podpora práce a spravedlivé zapojení se všech. Tedy nejen zaměstnanců, ale i podnikatelů a živnostníků.

Je tady na čase přestat nadávat doma u televize a nebýt pasivní. Důchody se týkají úplně všech občanů.