MINIMÁLNÍ MZDA VZROSTE OD LEDNA NA 17 100 KORUN

2022 12 22Ministr Jurečka včera oznámil, že Vláda schválila zvýšení minimální mzdy o 1.100Kč na hodnotu 17.100Kč od 1.1.2023. To je jistě dobrá zpráva pro zaměstnance. Ne tak dobrou zprávou ovšem je, že současně nedošlo k příslušnému navýšení v jednotlivých skupinách prací u tzv. zaručené mzdy.

Špatně to je pro drtivou většinu zaměstnanců, kteří jsou odměňováni mzdou spadající do nejčastějších dvou skupin a to jsou druhá a třetí (obvykle 3 až 6 tarifní stupeň). Pro ně se totiž nic nemění, a pokud jsou odměňováni na úrovni zaručené mzdy, zvýšení minimální mzdy se ji prakticky nijak nedotkne.

Je to nešťastné řešení, kdy dochází sice k pomoci té nejhůře odměňované a nejméně kvalifikované skupiny zaměstnanců, ale současně to stírá rozdíly mezi kvalifikací potřebnou pro jednotlivou práci. Rozdíl v nejnižší mzdě, tak bude mezi zaměstnancem pracujícím na pozici třeba pracovníka v úklidu a řidičem vozidla do 3,5t je pouhých 600Kč za měsíc.

Podle našeho názoru je dobře, že Vláda nakonec zvýšila minimální mzdu o více než, původně avizovaných 350Kč, ale současně nesouhlasíme s tím, aby mzda zůstávala nedůstojnou almužnou. Vláda by neměla podléhat tradičnímu tlaku zaměstnavatelů, kteří se pochopitelně snaží udržet pracovní sílu s co nejnižšími mzdovými náklady.

Tisková zpráva MPSV