KOLEKTIVNÍ VYJEDNÁVÁNÍ V PLNÉM PROUDU

DoFKGKaždoročně v tomto podzimním čase většina odborových organizací intenzivně jedná anebo finuší kolektivní vyjednávání, pakliže již nebylo ukončeno a Kolektivní smlouva není se zaměstnavatelem podepsána.

Procesně vyjednávání probíhají dle tradičních scénářů, které se opakují každým rokem. Letošní vyjednávání je ale přece jen v něčem jiné. A to v oblasti mezd, která je stěžejní součástí každé Kolektivní smlouvy.

Letos jsme svědky bezprecedentnímu růstu inflace a cen energií, což se mimořádně špatně promítá do hospodaření rodin zaměstnanců, ale rovněž i zaměstnavatelů.
Vidíme zde jistou dvojakost při jednáních, kdy zaměstnavatelé na jednu stranu nechtějí riskovat odliv svých zaměstnanců v případě, že by mzdy drželi na současné úrovni a na druhou stranu projevují velkou obavu z nadcházejího roku, který se mnohým jeví až katastroficky.

Z průběžných informací které náš svaz má k dispozici o průběhu vyjednávání u jednotlivých zaměstnavatelů vidíme ovšem snahu nalézt vzájemnou dohodu především v oblasti mezd. Proto mzdy porostou de facto všude, a to nejčastěji v intervalu 6-12%.

Co je ale doslova alarmující, je zvětšující se hrozba takového propadu ekonomiky a růstu energií, kdy zaměstnavatelé začnou své provozy zavírat a ve velkém propouštět. Nejde o žádné virtuální obavy, ale o reálné scénáře. Při kolektivních vyjednáváních padají i takovéto informace i upozornění na možné hrozby, především v prvním čtvrtletí příštího roku.

Všem vyjednavačům v rámci kolektivního vyjednávání přejeme pevnou vůli, dobrý úsudek, chladnou hlavu a racionální přístup a doufejme, že současná vláda začne konečně jednat, a přijme taková opatření, aby nedošlo k sociální katastrofě, jejíž součástí by byly i nekonečné zástupy nezaměstnaných před Úřadem práce.