POŽADAVEK NA RŮST MINIMÁLNÍ MZDY

319131Náš svaz vnímá s obavami aktuální situaci v našem státě, především v ekonomické oblasti. Postupně se stále větší okruh občanů dostává do situace, kdy rostoucí výdaje jen s obtížemi zvládají. O růstu cen energií a pohonných hmot už v uplynulých týdnech psal kde kdo a analýzy a komentáře na nás vyskakují snad úplně odevšad. Co nám ale citelně chybí je, co s tím hodlá dělat tato vláda.

Zatím to vypadá, že vlastně ani nic. Že tak nějak čekají, že se vše vyřeší samo a ekonomická bouře a inflace se přežene sama. Těch několik kroků, které váda učinila, že snížila spotřební daň 1,50Kč na litr pohonných hmot či nyní schválený jednorázový příspěvek na dítě ve výši 5.000Kč vůbec nic neřeší. Na pohonných hmotách, jsme si vlastně ani žádné změny v ceně u čerpacích stanic nevšimli, a příspěvek na dítě se týká pouze a výhradně rodin s dětmi.

Ale co ti ostatní? Co nízkopříjmoví lidé, kteří žijí sami, či děti nemohou mít. Co zaměstnanci pracující za méně než dvacet tisíc korun. Ti si nezaslouží podporu od státu? Tento krok je více snahou politiků si před volbami koupit nějaké ty hlasy, než skutečná pomoc.

Je skvělé, když státní pokladnu spravuje politik, který nyní nemusí ani hnout prstem, a díky vysokým cenám energií a pohonných hmot přitéká do státního rozpočtu neplánovaně více peněz. Je ale potřeba, aby stát tyto prostředky použil na pomoc občanům. Všem občanům, kteří to potřebují a ne jen některým podle nějakého pochybného klíče.

Z našeho odborového pohledu, není možné, aby člověk, který pracuje, si nevydělal tolik, aby pokryl své základní životní potřeby.
Podle našeho názoru, je tedy nyní již nejvyšší čas pomoci nízkopříjmovým zaměstnancům tím, že se opět zvýší minimální mzda, přitom není nezbytné aby to bylo hned o několik tisícovek. Proto požadujeme růst minimální mzdy od 1.7. na úroveň alespoň 17.500 - 18.000Kč! To by bylo dobrou a rychlou pomocí pro zaměstnance.

Další možné kroky jsou například ve snížení sociálního pojištění zaměstnanců a u pohonných hmot razantní snížení spotřební daně.
Možností jak situaci řešit je řada, hlavní ale je, aby vláda začala problémy skutečně řešit. A ne jen stále dokola říkat, že se chce chovat zodpovědně a nepomáhat vlastně nikomu.