VÁLKU NA UKRAJINĚ MUSÍME ZASTAVIT

E33C43A1 8D36 4603 A2A5 62F418C1E177Je to již více než týden, kdy se bezohledný diktátor rozhodl přepsat mapu světa a po moha desítkách let, nám připomněl, že válka není jen abstraktní výraz pro ozbrojené konlikty kdesi ve vzdálených zemích, někde na okraji světa. Válka je nyní tak blízko, že si můžeme být jisti, že tentokrát se nás to citelně a bolestně dotkne, a je možné, že se situace bude ještě dále zhoršovat.

Svět se ve své většině spojil proti Putinovi, ale jak se ukazuje, má pouze omezené možnosti jak situaci řešit. Je smutné, jak má civilizovaný svět svázané ruce a není schopen tvrdě a rychle zakročit proti někomu, kdo vojensky napadne jiný samostatný a suverenní stát.

Smutnější je o to více, že jsme nejen na pokraji války ale i na pokraji humanitární krize. Nekonečné proudy uprchlíků, kde jsou především matky s dětmi nám otevírají oči a ukazují nám realitu hrůz na Ukrajině. Dnešní moderní doba nám ukazuje válku v děsivých detailech a vlastně online dvaačtyřicet hodin denně.

Mnozí lidé mohou mít pocit beznaděje, protože není moc možností jak toto šílenství zastavit. Nesmíme ale polevovat. Po počátečních rozhodných krocích a sankcích musí přijít další a musí být tvrší. Není nač čekat. Státy musí umožnit dobrovolníkům zapojit se do bojů na Ukrajině proti putinovskému Rusku a musí i nadále materiálně pomáhat Ukrajincům, včetně masivního přísunu zbraní.

Evropa rovněž musí okamžitě ukončit odběr ruského plynu a ropy a musí totálně izolovat Rusko. Včetně postupného vyhošťování diplomatů a uzavření všech ruských firem na území Evropy. Přinese nám to mnohé ztráty a potíže, ale pokud budeme s Ruskem vesele obchodovat a přitom se snažit zastavit válku, tak se nám to nepodaří. Kroky musí být razantní a radikálnější než ty co platí teď.

Válka na Ukrajině je válkou i přes to, že Putin zakázal v celém Rusku ji nazývat válkou. A umírají při ní lidé. A proto je naší povinností udělat všechno a využít všechny prostředky pro zastavení této války a potrestání Putina a jeho přisluhovačů.