ÚSPĚCHY PŘI KOLEKTIVNÍM VYJEDNÁVÁNÍ

krakenimages 376KN ISplE unsplashS blížícím se koncem roku ve většině organizací finišuje kolektivní vyjednávání, pakliže již nebylo ukončeno a Kolektivní smlouva není podepsána. Procesně vyjednávání probíhají dle obvyklých scénářů. Ovšem letošní vyjednávání je přece jen v něčem jiné, mimořádné. A to v oblasti mezd, která je stěžejní součástí každé Kolektivní smlouvy.

Letos totiž zaměstnavatelé nejen, že slyší na návrhy růstu mezd zaměstnanců, ale v některých případech přicházejí sami s vyššími návrhy než odborové organizace.
Důvody jsou jasné. Nízká nezaměstnanost a tím i nedostatek pracovníků znamená, že se zaměstnavatelé snaží všemi prostředky zaměstnance udržet, popřípadě přilákat nové. Proto ta ochota navyšovat mzdy o nezvyklé částky oproti minulým letům, kdy se mnohde licitovalo o každou desetinku procenta růstu mezd.

Dle informací z našich členských organizací bude výše růstu mezd jednoznačně nejvyšší za posledních několik let. A to zde nezmiňujeme navyšování dalších benefitů či odměn, které jsou běžnou součástí smluv.

Například můžeme zmínit společnost Mayr-Melnhof Holz Paskov s.r.o. na Frýdecku, která příští rok celkově zaměstnancům přidá v průměru okolo 12%. A to jednak procentuálním navýšením základních mezd, a dále i sjednanými mimořádnými bonusy v průběhu příštího roku. Rovněž i ve společnosti JAVOŘICE, a.s. na Prostějovsku dojde k razantnímu zvýšení mezd. A to v průměru o 15%. Zvýšení se promítne jak do tarifních mezd, tak i do dalších složek mezd. Dále vodohospodářské podniky v majetku svazku měst a obcí, jako jsou například Krnovské vodovody a kanalizace či Vodovody a kanalizace Bruntál budou rovněž výrazně zvyšovat mzdy, v intervalu 6 - 8%. Takto bychom mohli pokračovat dále.

Pro zaměstnance jsou to dobré zprávy, od příštího rku najdou na výplatní pasce vyšší číslo své mzdy, ale pokud budeme vnímat toto zvyšování v souvislostech a v historickém kontextu, tak si musíme přiznat, že doposud někteří zaměstnavatelé své zaměstnance doslova šidili a odměňovali je méně, než měli a mohli. Doufejme, že tato ochota zaměstnavatelů lidem zvyšovat mzdy vydrží a povede k tomu, že si zaměstanců budou vážit a spravedlivě a důstojně je odměňovat za jejich práci stále.