HOME OFFICE. VÝHODA ANEBO PAST?

standsome worklifestyle wwQNoDA3cTQ unsplashPráce z domova je jeden ze symbolů této složité doby. Obecně je považována za jednu z moderních forem práce. Rozhodně se ale nehodí pro všechny profese. Uplatní se tak pouze tam, kde je to možné a především účelné.

Pro zaměstnance může být výhodou, že si může pracovní dobu rozvrhnout tak, aby mohl skloubit výkon práce s osobním životem. Nemusí např. ztrácet čas dojížděním do zaměstnání. Pro zaměstnavatele pak může být výhodou úspora nákladů za kancelář apod.

Praktické může být, domluvit si kombinovanou práci na dálku a výkon práce na pracovišti zaměstnavatele, kdy několik dní v týdnu, zaměstnanec vykonává práci na pracovišti a zbytek doby na jiném dohodnutém místě.

Může se tedy zdát, že výhody převažují. Ukazuje se ale, v této době, kdy tato forma práce obrovsky narostla, že tak jednoduché to není. Pro mnoho zaměstnanců je totiž při práci doma těžké oddělit čas práce od času osobního. Typickým příkladem je, že při práci doma se rozhodne, že souběžně bude řešit i domácí práce, péči o dítě apod.

Toto vede k setření hranice mezi prací a osobním životem. Výsledkem je, že tyto činnosti nejsme schopni oddělit. Ze strany zaměstnavatelů pak mnohdy dochází k tomu, že mají pocit, že zaměstnanec na home office je v práci stále. Že je vlastně kdykoliv dosažitelný.

Vzhledem k tomu, že práci na dálku není z pohledu zákona možné nařídit, je proto povinností si se zaměstnavatelem sjednat písemnou Dohodu, ve které bude podrobněji rozveden obsah takové práce. Taková Dohoda by měla obsahovat, např. způsob pravidelné komunikace mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem, způsob zadávání úkolů, kontrolu jejich plnění a způsob předávání, základní parametry pracovní doby, tzn. dobu, kdy je zaměstnanec k dispozici, technické vybavení zaměstnance, náhrady za vybavení domácího pracoviště a energie, popřípadě za to, že zaměstnanec využívá své zařízení (např. paušálem po vzájemné dohodě), podmínky nároku na stravenku či stravenkový paušál.

Při sjednávání takové Dohody je třeba postupovat na obou stranách velmi korektně, s určitou mírou tolerance a vzájemné důvěry tak, aby se z výhody práce z domu, nestala past.