JAKÝ JE NYNÍ STAV U ZAMĚSTNAVATELŮ A ZAMĚSTNANCŮ

.

E3BA1EC9 70C4 4178 8F8A 561FBAC73F39Současná pandemie ovlivňuje náš každodenní život stále více. Nejen v osobním životě, ale i v tom pracovním. Přibývající omezení a opatření se projevují i v oblasti bežné práce.

Zjišťovali jsme dopad současného vládního nařízení o stavu nouze a vyplývajících omezeních. Firmy ve kterých působí naše členské organizace prozatím nehlásí žádné problémy s chybějícími zaměstnanci. Ať už z důvodu nařízené karantény, anebo z důvodu nutnosti pečovat o děti. V karanténě se tak ocitli maximálně jednotlivci což prozatím na výrobu a chod podniků vliv prakticky nemá. V jednom případě se v karanténě ocitl ředitel i jeho zástupce, což mírně zkomplikovalo situaci , ale výroba pokračuje normálně dále.

Odborové organizace v řadě případů vstoupily v intenzivní jednání s vedeními firem a podílí se na zavádění případných opatření. Zde totiž zaměstnavatelům vznikají jisté povinnosti. S odvoláním se na ustanovení § 102 odst. 1 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, v platném znění musí totiž v součinnosti s příslušnými orgány veřejné správy v oblasti veřejného zdraví zajistit, aby nebyli dotčení zaměstnanci vystavováni rizikům souvisejícím s tímto onemocněním v míře větší než naprosto nezbytné. Například, většina firem již zajistila pro všechna pracoviště přístupnost k desinfekčním prostředkům a přijali další zaměstnance na posílení úklidu. Místa, kde se teoreticky kumulují zaměstnanci - vrátnice, šatny, kuřárny a svačinárny se nyní denně desinfikují, popřípadě uzavírají. Managementu je nyní umožněn homeoffice a v některých firmách zcela přeorganizovali práci tak, aby se lidé na přestávkách nepotkávali vůbec, anebo ne ve větším množství. Mnohde přijímají i velmi nepříjemná opatření. Některé firmy již preventivně zcela uzavřely své stravovací prostory a kantýny. Odstavují se výdejové stravovací automaty apod.

Jako velký problém se ovšem ve firmách ukazuje zajištění ochrany před nákazou od externích osob, zvláštně řidičů dodavatelů a odběratelů. Ve dvou firmách jim museli zřídit samostatné sociální zázemí, omezit pohyb mimo kabinu nákladního vozidla a vyloučit tak přímý kontakt s kmenovými zaměstnanci.

Jelikož je nouzový stav a současná omezení vyhlášen na třicet dnů, tedy nejméně do Velkého Pátku, je jisté, že problémy budou narůstat, opatření se zpřísňovat a to nejhorší nás teprve čeká.
Náš svaz situaci bedlivě sleduje a je v s našimi členskými organizacemi v kontaktu připraven jim případě pomoci.
(SNO)

 

Odběr novinek

Pokud chcete dostávat novinky našeho odborového svazu, vyplňte svůj email.
Invalid email address.
Captcha
Neplatný vstup

Kontaktní údaje

Svaz Nové odbory
Ptenský Dvorek č.100
798 43 PTENÍ
IČ: 052 14 874
DIČ: CZ05214874
Datová schránka: ica7eus

Tel:      582 319 229
Mobil:   736 512 973
E-mail: sekretariat@noveodbory.cz