80. VÝROČÍ VYPUKNUTÍ 2. SVĚTOVÉ VÁLKY A JEJÍ POSELSTVÍ PRO DNEŠEK

67BC95EA 3600 4FBD 9DF2 FB296AF98ECCDnes je tomu 80. let od vypuknutí nejstrašnějšího globálního konfliktu v dějinách lidstva. Konfliktu, který za sebou zanechal 60 miliónů obětí a nevyčíslitelné materiální, kulturní a historické ztráty. 2. světová válka byla smutnou odpovědí na naděje lidstva, které po Velké válce přísahalo, že žádný podobný konflikt už nedopustí.

Není úkolem tohoto článku připomínat historická data, to učiní jiní a povolanější. Pojďme se však společně zamyslet na tím, nakolik je dnešní globalizovaný svět odolný proti nebezpečí války, která přeroste lokální rozměr. Jestliže připustíme, že válka je především konfliktem, ve kterém jde o zdroje, pak je na místě zpozornět.

V současném světě pozorujeme rapidní pokles dostupnosti vody i nerostného bohatství. Přírodní bohatství jako takové zatím náporu odolává, nicméně vědci bijí na poplach. Jestliže se nezmění celkový přístup lidstva – tedy ne pouze osobní odpovědnost jedince, jak je nám někdy předkládáno jako jediná správná cesta – budeme brzy muset řešit konflikty související s bojem o přežití.

Lokální konflikty rozdmýchávané ve jménu posvátných lidských hodnot jsou pouze zástěrkou pro to, aby byly vytvořeny podmínky pro bezohledné drancování a vytváření zisků. Každá poválečná obnova je především obrovským byznysem, na kterém se primárně obohatí mocenské elity. Jednou bojují za mír, podruhé hájí válku – vždy však jen to, co jim přinese větší zisk.

Války ve jménu čehokoliv je třeba odmítnout. Nejcennější je totiž obyčejný lidský život prožitý v míru a bezpečí.