JMÉNA ODBORÁŘŮ SMÍ ZŮSTAT TAJNÁ – VERDIKT KRAJSKÉHO SOUDU VE VĚCI SPORU CÍRKEVNÍ KONZERVATOŘE A ODBORŮ

1EA68D62 A89C 4F78 A2E3 3A484D85469CZaměstnavatel nemá právo žádat odtajnění jmen odborářů a z tohoto důvodu žádat o zrušení odborové organizace. Takové bylo včerejší rozhodnutí Krajského soudu v Ostravě reprezentovaného soudcem Vladimírem Janšou.

Soudním jednáním vyvrcholilo napětí mezi Odborovou organizací při Církevní konzervatoři Opava a zaměstnavatelem, Církevní konzervatoří zřízené Německým řádem Bailivia Čechy, Morava a Slezsko. Odborová organizace vznikla v reakci na zhoršující se podmínky zaměstnanců školy, kteří byli nuceni přistoupit na systém zaměstnání ve třech různých typech smluv – přímé pedagogické činnosti, nepřímé pracovní povinnosti hrazené formou autorského honoráře a Dohodou o provedení práce.

Ve chvíli, kdy se odborová organizace proti zaváděnému systému ohradila, pokusil se zaměstnavatel o její pacifikaci. Vyvíjel hrubý nátlak na zaměstance a využil i možnosti hmotných trestů, které zavedení nového systému odměňování připouští.
„Učitelé jsou zaměstnáváni na 50 procent úvazku a zbytek je hrazen autorským honorářem, který představuje samostatnou smlouvu a může být pedagogovi kdykoliv odejmut,“ vysvětluje předsedkyně odborové organizace Jitka Kimmelová a dodává: „Může se tak stát, že učitel přinese domů měsíční výdělek ve výši deseti tisíc hrubého.“

Kvůli zhoršujícím se podmínkám se odborová organizace obrátila na několik odborových subjektů, žádný z nich však její volání o pomoc nevyslyšel.

„Zaměstnavatel nám začal zadržovat i poštu, která chodila na nahlášené sídlo odborové organizace shodné se sídlem zaměstnavatele,“ vzpomíná Jitka Kimmelová. „Posledním dopisem, který jsme dostali, byl leták Svazu Nové odbory, který zval ke spolupráci. Neváhali jsme a svaz oslovili. Byl to jediný odborový svaz, který se za nás nejen postavil, ale také účinně a profesionálně pomohl.“

Naše členské organizace vyjadřovaly svou podporu těžce zkoušeným kolegyním. Za všechny jmenujme Odborovou organizaci Krnovské vodovody a kanalizace, s.r.o. nebo Odborovou organizaci ORPA Lanškroun.

„Chtěl bych touto cestou podpořit členy Odborové organizace při Církevní konzervatoři v Opavě v jejich právoplatném úsilí a snaze spolupracovat se svým zaměstnavatelem. Z našeho pohledu je tento útok na odbory opravdu hanebný.“ Jiří Toporský, předseda

„Jménem odborové organizace OPRA Lanškroun Vám vyjadřuji plnou podporu. Pevně věřím ve Váš úspěch při soudním líčení.“ Michal Kovář, předseda

„Velice si ceníme úžasné podpory Svazu Nových odborů, jejich pomoci a právní podpory, bez které bychom určitě tento soudní spor nedokázali vyhrát,“ říká jménem všech členů své odborové organizace předsedkyně. „Jasné stanovisko soudce Vladimíra Janši, který potvrdil, že i odborové organizace s tajnými členy jsou naprosto legitimní a zaměstnavatel je musí akceptovat, je pro nás povzbuzením v další činnosti. Věřím, že naše společné vítězství může pomoci i dalším organizacím a srdečně je zveme do našeho středu,“ uzavírá Jitka Kimmelová.

Útok na samotnou podstatu existence odborů neunikl pozornosti médií. Česká tisková kancelář se své zprávě věnovala nejen výsledku soudního řízení, ale také tomu, co bylo spouštěčem celého konfliktu – mzdovému řádu nastavenému zaměstnavatelem (ZDE). Česká televize přinesla zprávu v sekci nových médií (https://ct24.ceskatelevize.cz/regiony/2877962-soud-zamitl-navrh-na-zruseni-odboru-opavske-konzervatore-jmena-clenu-pry-odbory) a podrobnou reportáž v rámci Událostí v regionech (9. minuta, 12 vteřina, https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10122978233-udalosti-v-regionech-ostrava/419231100030724-udalosti-v-regionech)