ROBOTIZACE KOLEM NÁS

5AE5E765 E8A4 47F9 A34E 1086C773778DV posledních týdnech se v médiích objevily informace o propracovaném systému výpovědí v korporaci Amazon. Lidé jsou zde nepřetržitě monitorováni a jejich výkony vyhodnocuje počítač. Jestliže udělají chybu nebo je jejich tempo pomalejší, dostávají varování, školení nebo výpověď.

Jak se už v roce 2015 vyjádřil viceprezident Amazonu pro Evropu Roy Perticucci: „Nejuniverzálnější stroj, jaký máme, je člověk. Proto musíme lidskou práci využívat zodpovědně.“ (pro idnes.cz/Technet.cz) Toto zdánlivě oceňující tvrzení je však obrovskou nehorázností. Zároveň jsou jím zcela odkryty karty vládnoucích elit, které si člověka a jeho práci vůbec neváží, ale touží ji ale „zodpovědně“ využívat. Proto nasazují pracovníkům čidla monitorující každý jejich pohyb, proto pracovní výkony sleduje odlidštěný počítač.

Manažeři pak mohou tvrdit, že jde o maximálně etický způsob hodnocení lidské práce, neboť do něj nezasahují emoční faktory vzájemných vztahů. Zapomínají však na jedno – počítače samy nevyvinuly algoritmy hodnocení pracovních výkonů ani stupnici odměn či výtek. Jde o dílo člověka. Člověka, který touží po stále vyšších ziscích a nekonečném rozvoji. Člověk, který touží ovládat a maximálně vykořistit toho druhého, který je v postavení podřízeného pracovníka.

Nikoliv počítače, ale lidé jsou lidem vykořisťovali a otrokáři. A proto je zapotřebí důsledně bojovat proti odlidštění pracovních vztahů, a i v době 4.0 vědecké revoluce mít na mysli blaho celé společnosti, nikoliv jen její nejbohatší části.