DEN VÍTĚZSTVÍ

fotorcreated 53Na dnešní Den vítězství připadá již 74 výročí konce druhé světové války. Největšího, nehroznějšího, nejglobálnějšího, nejsurovějšího válečného konfliktu, který kdy, tato planeta pod vládou lidí zažila. V rámci tohoto konfliktu se nám podařilo usmrtit více než 60 milionů lidí a ukázat si vzájemně, jak nenávistní, bezohlední a bezcitní dokážeme jako lidé být.

Je to den, který by neměl být zapomenut, stejně jako celý tento krvavý konflikt a den, kdy bychom si každým rokem měli společně vzpomenout na všechny ty hrůzy a být vděční, že můžeme žít v míru.

Celá druhá světová válka, stejně jako všechny válečné konflikty v historii lidstva, byla zbytečná a ukázala tu nejtemnější stránku duše mnoha lidí. A právě proto, ve světle této hrůzy se zrodila myšlenka, spíše touha a vůle k tomu, aby se toto již nikdy neopakovalo. Tak byl položen základ pro organizaci, kterou každý zná, ale málo kdo o ní ví více, než jak se jmenuje a kde sídlí. Řeč je o OSN, Organizaci spojených národů. Byla ustavena deklarací 26.6.1945 s tím, že v platnost vstoupila 24.10.1945. To je také den prohlášený za Den spojených národů. Náš stát (ČSR) patří mezi 50 zakládajících zemí.

Tato celosvětová organizace spojuje téměř všechny státy světa (193) a zahrnuje pod sebe ohromné množství organizací a činností. Mezi ty nejznámější jistě patří například Mezinárodní soudní dvůr v Haagu, Organizace OSN pro vzdělávání, vědu a kulturu (UNESCO), Světová zdravotnická organizace (WHO), Dětský fond Organizace spojených národů (UNICEF) a rovněž i Mezinárodní organizace práce (ILO).

I když má tato organizace množství problémů a ohromné množství kritiků, je potřeba vidět především ideály a pozitivní myšlenky na kterých právě v období onoho největšího konfliktu byla utvářena a stavěna. Je to schopnost se poučit z historie i vlastních chyb a na tomto základě budovat něco nového, lepšího.

A tak si přejme, aby se takovýto globální konflikt již nikdy neopakoval, aby lidé na celé zemi už pochopili, že jsme si všichni sousedy a jsme si rovni a že jiné místo, než tuhle planetu nemáme. Aby se posilovala mezi státy, národy a lidmi vzájemná tolerance a solidarita.