PRACUJÍCÍ VĚZŇOVÉ SI POLEPŠÍ

EC05AFFC 9728 483E 9415 0DFD3C5EB4AFTento týden vláda schválila ustanovení, kterým se výše odměn pracujících vězňů naváže na minimální mzdu. U nejméně kvalifikovaných pracovníků dosud odměna za práci představovala 41 procent minimální mzdy, nově bude činit 50 procent. Vězňové s nejvyšší kvalifikací dostanou 120 procent minimální mzdy. Možný výdělek vězňů v prvním tarifním stupni, tedy nejméně kvalifikovaných, se zvýší o 1200 korun na hodnotu 6 750 Kč.

Odsouzení, kteří při výkonu trestu pracují, nejsou s pohledu Zákoníku práce v klasickém pracovním poměru, protože jejich zařazení do pracovního procesu se děje na základě smlouvy o zaměstnání mezi věznicí a podnikatelským subjektem, přičemž odsouzený musí dát ke svému zaměstnání písemný souhlas. Z vydělané částky jsou, kromě daní, vězňům odečítány položky jako například náklady na výkon trestu, výživné, úložné a podobně. Kapesné, kterým si odsouzení mohou zlepšit svůj pobyt na mřížemi, tvoří 20 procent.

Zvýšení odměny pro pracující odsouzené jednoznačně vítáme,“ říká předseda svazu Jaroslav Juryšek. „Připomínáme však, že práce už není součástí trestu, ale spíše příležitostí ke zlepšení sociálního postavení. I zde však musí platit, že odměna za ni by měla být vždy důstojná.“