PROHLÁŠENÍ PLATFORMY SKUTEČNÁ LEVICE K MDŽ

53555063 294279901238947 3697580616921907200 n“Lidé po celém světě si 8. března připomenou historické úspěchy bojovnic za ženská práva a rovnost pohlaví. Ačkoli je pro nás nepředstavitelné, že by to vůbec mohlo být jinak, bude to letos teprve sto let, kdy české ženy získaly právo volit a kandidovat ve volbách. Za druhé světové války vstoupily první Češky v exilu do armády. Právo uměle ukončit těhotenství získaly potom až v roce 1957. Děkujeme statečným ženám, které tvrdě vybojovaly tyto historické úspěchy.

Symbolicky se k nim i dnes přidávají zástupy lidí, včetně našich členek a členů, kterým vadí, že rovné příležitosti často zůstávají pouze na papíře. Stále totiž není vyhráno. Žijeme v systému, kde úzká skupina nejbohatších (v naprosté většině mužů), hromadí čím dál větší majetek, zatímco všichni ostatní musí tvrdě pracovat, aby si zajistili základní potřeby pro život.

Tradičně “ženské” profese, jako jsou zdravotní sestry a další pečující o děti, staré nebo nemocné, stále nejsou adekvátně zaplacené. Jediný, komu tato situace prospívá, je zaměstnavatel, který na tom nechutně vydělává. Proto podporujeme odborový boj zaměstnankyň za spravedlivé mzdy.

Přestože se píše rok 2019, i v současnosti se řada žen potýká s domácím násilím, diskriminací v zaměstnání, na trhu práce i ve výši důchodu. I když jsou si muži a ženy před zákonem rovni a od obou se obvykle čeká, že budou pracovat na plný úvazek, jsou to stále především ženy, na kom je většina neplacené péče o rodinu a domácnost. Naší vizí je společnost, ve které jsou všichni rovnoprávní, svobodní, a mají stejný přístup ke všem zdrojům včetně těch finančních (stejná mzda za stejnou práci).

Skutečná levice vítá a podporuje snahy žen o další emancipaci, ať už doma, v zaměstnání nebo kdekoli jinde. Nenecháme se na MDŽ odbýt karafiátem, chceme férový přístup pro všechny!”
(Skutečná levice)