STÁVKOVÁ POHOTOVOST V POLSKÉM ŠKOLSTVÍ – UČITELÉ CHTĚJÍ PŘIDAT!

.

IMG 0791V polském školství to vře. Učitelé se nehodlají nadále spokojit s platy, za které musejí učit a jednají s ministryní školství Annou Załewskou o jejich zvýšení. Intenzivní rozhovory se vedou od počátku ledna a do hry vstoupil i Ombudsman práv dítěte Makołaj Pawlak, který se nabídl, že bude mediátorem sporu mezi ministerstvem školství a odbory. Jeho angažmá však učitelé odmítají.

Platy učitelů v Polsku jsou odstupňovány podle kategorie, do které učitel náleží, místa, ve kterém působí a také benefitů, ke kterým patří příspěvek na vzdělání, školení nebo pojištění. Existují čtyři kategorie učitelů – stážista, učitel se sjednanou pracovní smlouvou, jmenovaný učitel a diplomovaný učitel.

Medián učitelských mezd činí 3 387 zlotých, tj. přibližně 19 980 korun. Polovina kantorů dostává mzdu, která se pohybuje od 2 697 do 4 168 zlotých, tj. 15 900 – 24 590 korun. Na nejvyšší plat dosáhne 25 % z nich, výdělek dalších 25 % se pohybuje pod hranicí 2 697 zlotých. Učitel stážista, který nastoupí do zaměstnání po ukončení studia, si vydělá přibližně 2 294 zlotých, tj 13 530 korun.

Není proto divu, že se učitelé bouří. Vláda, reprezentovaná ministryní školství, jim slibuje růst mezd o 10 %, nicméně ve státním rozpočtu, který byl schválen minulý týden, se s navýšením prostředků na mzdy učitelů nepočítá.

Předseda Školských odborů Sławomir Broniarz k tomu podotýká: „Rétorika paní ministryně je následující – zvýším vám platy, ale budete si je muset vybojovat na obcích. Je to určitá vyjednávací taktika, která se ukáže jako výhodná, protože nakonec budou obce těmi špatnými, které nebudou chtít peníze dát a to proto, že je prostě nebudou mít.“ Jak dále uvedl, některé návrhy ministerstva sahají daleko do budoucnosti, což interpretuje jako „druh volební klobásy, kterou nám paní ministryně servíruje“ a dává tím najevo, že pokud vyhraje volby, budou požadavky učitelů splněny.

Svaz školských odborů a také Solidarita reagují na situaci ustanovením stávkového výboru a přípravou na kolektivní spor. Školské odbory požadují navýšení platů o 1 000 zlotých (5 900 korun) již od tohoto měsíce, Solidarita trvá na 15 % navýšení, tedy průměrně o 650 zlotých (3 835 korun).  Ministerstvo školství navrhovalo navýšení v rozmezí 121 – 166 zlotých (cca 714 – 980 korun) s tím, že od září dojde k dalším změnám v systému odměňování.

Sławomir Broniarz komentuje jednání takto: „Náš návrh není z kategorie nemožný, ale návrh paní ministryně je víceméně vzkazem panu premiérovi a společnosti, že má vůli k rozhovorům i nějaké návrhy.“ V minulém týdnu informovala ministryně školství Anna Załewská, že za rok a devět měsíců dostanou učitelé navýšení platů ve výši 15,8 procenta, což bude průměrně 1 000 zlotých.

Podle neoficiálních zpráv odbory zvažují, že vejdou do stávky během dubnových závěrečných zkoušek pro žáky 8. tříd. Ty se mají konat od 15. do 18. dubna. Další kolo jednání je naplánováno na 31. ledna.

(Zdroj: Oko.press, Solidarność, Polskie radio, TOKFM.pl, Gazeta prawna.pl)
* uvedené přepočty na Kč jsou zaokrouhleny
(SNO)

 

Kontaktní údaje

Svaz Nové odbory
Ptenský Dvorek č.100
798 43 PTENÍ
IČ: 052 14 874
DIČ: CZ05214874
Datová schránka: ica7eus

Mobil:   736 512 973
E-mail: sekretariat@noveodbory.cz